گروه «النصره» و سرشت جنگهاي عصر ما
حبيب فوزي
چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۱۹
کد مطلب: 17859
 
سياست ما- بعد از قريب دو سال جنگ داخلي سوريه ، گروه مخوف موسوم به النصره از سايه نشيني خارج شد و اولين مانيفست سياسي خود را منتشر كرد. در اين مانيفست كه امضاي فرمانده اين گروه - ابومحمد جولاني - پاي آن نشسته ، تيم القاعده سوريه ارتباطات خويش را با ديگر شاخه‌هاي القاعده مشخص كرد. اين بيانيه تا حدي گره از شناخت ماهيت نيروهايي كه جنگي لجام گسيخته را پيش مي برند باز مي كند.
گروه «النصره» و سرشت جنگهاي عصر ما
 
 

بيش از يك سال است كه خبرها از حضور گروهي مسلح بنام النصره در عملياتهاي مرگبار سوريه حكايت دارد اما تاكنون هيچ يك از اعضا و سران اين گروه حاضر به اظهار نظر نشده و از نگاه رسانه‌ها خود را پنهان كرده‌اند.

البته بسياري از ناظران خاورميانه معتقدند كه دليل پنهان كاري تيم القاعده يا تكفيريهاي سوريه، ارتباطات پيچيده آنها با سازمانهاي اطلاعاتي در منطقه است. آنچه روشن است نيروهاي پراكنده و ميليشيايي القاعده با يك سازماندهي روشن و در يك برهه زماني (بعد از سقوط و مرگ قذافي) به مرزهاي سوريه كوچ كردند. در واقع سرويس‌هاي اطلاعاتي كه زمينه و امكانات اين انتقال و اردوكشي
جنگجويان عرب به اين نقطه را طراحي كردند تصميم بر اين داشتند كه همه چيز در باره تولد گروهي بنام القاعده سوريه در پرده اسرار بماند.اين در حالي است كه القاعده سوريه تركيبي از سلفي‌هاي افراطي و تكفيريهايي بود كه با شناسنامه‌هاي مختلف در عراق ، شمال آفريقا (با عنوان القاعده مغرب) يا، اسياي مركزي و افغانستان وپاكستان مي جنگيدند

در واقع جبهه النصره نام مستعاري براي همه نيروهايي بود كه با انگيزه‌هاي مختلف و تحت سازماندهي مشخص به جنگ نظام سوريه آمدند و به  به عنوان " تهاجمی‌ترین و خشن ترين " نیروی نظامی مخالفان علیه بشار اسد زير پرچم النصره هويت يافتند

اما اكنون به نظر مي آيد دوران پرده نشيني و زندگي زير زميني اين شبكه پايان يافته است. ديروز
سركرده شبكه القاعده سوريه موسوم به النصره، با ايمن الظواهري جانشين اسامه بن لادن اعلام بيعت كرد.

ابو محمد جولانی سركرده جبهه النصره در سوریه، گفت كه با ايمن الظواهري رهبر القاعده اعلام بیعت کرده است.
اين بيانيه یک روز پس از آن صادر شد که القاعده عراق اعلام کرد که با جبهه النصره ادغام شده است.
ابو محمد جولانی تاکید کرد که جبهه نصرت سیاست‌هایش در مورد سوریه را تغییر نخواهد داد.
جبهه النصره چندین بار دست به بمبگذاری‌های انتحاری و مرگبار در سوریه زده است.

روز گذشته ابو بکر بغدادی، رهبر گروه موسوم به امارت اسلامی عراق که شاخه القاعده در عراق به شمار می‌رود گفت که گروهش به جبهه النصره می‌پیوندد. به گفته او نام جدید گروه، امارت اسلامی در عراق و شام خواهد بود.
اما رهبر جبهه النصره گفته که خبر این ادغام را تنها از طریق رسانه‌ها شنیده است.
در گزارش برخي منابع عربي در باره اهداف و امكانات النصره آمده است :
• هدف این جبهه، تأسیس یک حکومت اسلامی در سوریه است
• رهبر آن ابو محمد الجولانی نام دارد
• سران جبهه مدعي هستند كه حدود ۵ هزار عضو رسمی، و چند هزار حامی و هوادار دارد 
آنها همچنين گفته‌اند ظاهرا برخی اعضای آن در دولت و ارتش کار می‌کنند
• در مناطق روستایی حملات انتحاري وسیعی علیه اهداف دولتی صورت داده است؛ شمار حملات آن در مناطق شهری کمتر بوده است
• از بمب‌گذاری در خودروها و حملات انتخاری استفاده می‌کند، و شخصیت‌ها و ساختمان‌های رسانه‌ای را هدف قرار می‌دهد
 * برخلاف الظواهري و ديگر سران القاعده در رسانه‌ها كمتر حضور دارد.

 تا پيش از اين، بسياري از دولتها و محافل منطقه‌اي، حضور هرگونه جريان مزدور و جنگجوي خارجي در جنگ داخلي سوريه را نفي كرده و مدعي بودند كه همه كساني كه با ارتش و دولت سوريه مي جنگند شهروندان و مردمان اين سرزمين هستند
اين در حالي است كه دهها سند بدست آمده كه گواه آن بود كه النصره از خارج هدايت و پشتيباني مي شود و همه واحدهاي اين گروه براي دريافت كمكهاي نظامي و مالي اغلب از شيخ نشين‌هاي عرب از مرزهاي تركيه ، اردن و نيز لبنان استفاده مي كنند.

اكنون اين سوال به طور جدي مطرح است كه آيا طرفهاي امريكايي و اروپايي با ادعاي مهار جنگ  ابزارها و اهرمهاي نظامي خود را براي كنترل آسمان و زمين سوريه به كار گرفته‌اند چرا براي كنترل ارتباطات مافياي النصره گامي برنمي دارند. اين نكته از جمله رازهاي سربه مهر جنگ سوريه است كه  ایالات متحده جبهه نصرت را در فهرست سازمان‌‌های تروریستی قرار داده اما در عين حال دست  سعوديها و قطريها و نيز تركيه را در تامين و تغذيه باز گذاشته است.

اين اتفاق به روشني تكرار بخشي از ويژگي و سرشت جنگهاي منطقه‌اي در عصر ما از افغانستان تا سوريه است. جنگهايي كه فرمان هدايت آنها نه در دست سياستمداران بلكه در اختيار شبكه‌هاي پيچيده و نيرومند اطلاعاتي و امنيتي است.
Share/Save/Bookmark